piątek, 28 września 2012

Czynniki wpływające na zachowanie kursów - CZĘŚĆ I

     
     Zapraszamy do lektury pierwszej części artykułu dotyczącego czynników poruszających rynek. W tej części skoncentrujemy się na elementach fundamentalnych.

Czym jest cena waluty?

     Rozważając mechanizmy wprawiające w ruch kursy walut stajemy przed fundamentami osadzonymi bardzo głęboko w ekonomicznych aspektach światowych gospodarek. Jak wiadomo kurs to nic innego jak cena jaką należy zapłacić za walutę, która jest przedmiotem naszego zainteresowania. Czym zatem jest cena? Co na nią wpływa? Bez wątpienia stanowi ona pewien konsensus między popytem oraz podażą. Wiąże się zatem z zainteresowaniem ze strony uczestników rynku, z potrzebą posiadania konkretnej waluty i jednocześnie z potrzebą jej zbycia. To zainteresowanie wynika z wielu czynników, które stanowią budulec cen, wpływając na zachowania kursów. Z kolei wszystkie te czynniki można sprowadzić do jednego istotnego elementu, na którym opierają się wszelkie zmiany. Jest nim informacja. Informacja w postaci danych makroekonomicznych oraz w postaci wykresu, którego kształt, układ i zachowanie niesie ze sobą szereg sygnałów stymulujących popyt i podaż.

Informacja jako dana makroekonomiczna

     W przyapdku informacji jako danej makroekonomicznej uwzględnić należy wszelkie sygnały o charakterze gospodarczym wskazujące na koniunkturę, rozwój czy też sytuację polityczną. Rynek walutowy, podobnie jak rynek akcji, bardzo wyraźnie reaguje na wszelkie zawirowania makroekonomiczne zarówno w pozytywnym, jak i negatywnym aspekcie. Dlatego bardzo istotna jest znajomość ważnych wskaźników makroekonomicznych, publikowanych w określonych dniach o konkretnej godzinie. 

     Istnieje bardzo wiele danych, których wpływ można wyraźnie zauważyć w zmieniających się kursach, zaś szczególnie silne oddziaływanie charakteryzuje informacje napływające z amerykańskiej gospodarki, która niezmiennie traktowana jest przez inwestorów jako jedna z najważniejszych oraz wytyczających tendencje i kierunki na innych rynkach. Wśród najbardziej znaczących elementów wpływających na kursy, pochodzących ze Stanów Zjednoczonych, wyliczyć należy m.in. dynamikę PKB, sprzedaż nieruchomości na rynku wtórnym, sytuację na rynku pracy, sprzedaż detaliczną, indeks inflacji konsumenckiej CPI czy bilans handlowy. Oczywiście nie bez znaczenia pozostają dane publikowane w pozostałych krajach. Należy jednak wspomnieć, że wszelkie prognozowane wartości wskaźników zawierają się już w kursach, które obserwujemy na wykresach. Jest to jedna z podstawowych zasad jaką należy wziąć pod uwagę. Faktyczny i zauważalny w większym, bądź mniejszym stopniu wpływ na ceny mają przede wszystkim informacje nieprzewidywalne i odbiegające od wartości prognozowanych. W pozostałych przypadkach panuje niezmienna zasada - rynek dyskontuje wszystko

     Poza publikowanymi cyklicznie danymi bardzo istotny wpływ na kursy mają różnego rodzaju interwencje banków centralnych, szczególnie dotyczące stóp procentowych, przemówienia prezesa Fedu - Bena Bernanke, prezesa EBC, czy innych ważnych osobistości świata polityki i finansów. Istotne pozostają więc czynniki polityczne, które również mogą mieć namacalne przełożenie na wiarygodność waluty danego kraju oraz poziom zaufania inwestorów.

     Już wkrótce druga część artykułu, w której zaprezentujemy kolejne aspekty wpływające na kształtowanie cen na rynku walutowym.


Artykuł dostępny jest również na blogu Finanse Studenta. Zapraszamy!

Fibonacci Team

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz